חיפוש

נשירה מבית ספר- מגפה בפני עצמה

בזמן שמנסים להשתלט על ניהול המשבר הרפואי הגדול ביותר שראינו במאה שנים האחרונות, ילדים ובני נוער הולכים לאיבוד לא רק בבית, אלא גם בתוך חייהם.

הקורונה הציפה הרבה שאלות, סוגיות וקונפליקטים בהרבה מאוד תחומים בחיינו. התחום שאותי מדאיג כרגע יותר מכל, היא המגפה שפועלת לצד הקורונה ותוקפת חלק נרחב מאוכלוסיית הילדים והנוער בישראל. למגפה הזו קוראים: נשירה מבית ספר. ברור לכולם, שזו לא תופעה מיוחדת שצצה לה פתאום, היא קיימת מאז ומעולם, אך מרגע שנכנסה הלמידה מרחוק, התופעה הפכה למגפה וחלה עלייה דרמטית ודרסטית בדיווחים ובמקרי הנשירה מהלימודים, באופן גלוי וסמוי.

כשמדובר בנשירה, אף חיסון לא יוכל לעזור, ובטח שאף ילד לא חסין. במשך 9 חודשים, בני נוער בישראל יצרו פערים לימודיים מרחיקי לכת, נותקו חברתית, רובם שוהים בבית ללא השגחה ומעש, משועממים וחסרי מוטיבציה פנימית. זה מדאיג.

יש חשש גדול מאוד מהניכור החברתי וההורי, מהבדידות הגדולה, מבריחה לסמים ואלכוהול, משימוש גובר בפורנו, מהתגברות ההתמכרויות למסכים ומביטויי האלימות ודפוסי העבריינות אצל בני הנוער. הם לא נמצאים במסגרת אמיתית, לא מוחזקים ואין מי שיראה אותם ויתגייס לעזרתם.

הלמידה מרחוק הגדילה משמעותית את הנשירה הסמויה, מצב בו היכולת של הילד להתמודד עם הלמודים, המצב החברתי והאחריות היומיומית, היא לא טובה ובמידה ולא יטופל בהקדם - הסיכוי שינשור מהלימודים, יהיה גבוה. מחקרים מראים שהנשירה הסמויה קיימת בעיקר אצל בנים ומתגלה מכיתה ו' ועד לכיתות הגבוהות.

בני הנוער היום, מאוכזבים מהמערכת, חווים כישלון ותסכול ומרגישים חוסר שייכות. הם בתוך "סיר לחץ" מריבוי המשימות הלימודיות, החשש שהחברים ייעלמו להם, קשיים בתוך המשפחה, בעיות כלכליות, ועמידה בדרישות לא הגיוניות מהם. לדוגמא, תארו לכם נער בעל הפרעת קשב וריכוז שנדרש להיות קשוב מול המסך למשך מספר שעות, לבדוק את המשימות שלו בקלאסרום ולהתחיל לבצע את כולן בכוחות עצמו כדי שלא ייצור פער לימודי – כמעט בלתי אפשרי, הסיכויים באים פה כנגדו ופחות לעזרתו.

הנקודה האופטימית היא שעדיין אפשר לעזור להם. המפתח המרכזי הוא לחבר אותם לעצמם ולכוחות שלהם, להרים להם את הדימוי העצמי, להגביר את הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות, להוריד את סף הלחץ והתסכול ולייצר כמה שיותר חוויות הצלחה.

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אני לא מתכוון לייצר פתרונות או לתת לכם אחד כזה, אני כן רוצה לתת לכם דרך התבוננות אחרת. לאחרונה נפגשתי עם מספר הורים שתיארו לי מצב של מלחמה יומיומית עם הילד שלהם. אין לו כוח לקום בבוקר, הוא תקוע בחדר ש